Близо 200 българи – собственици на имоти в Дубай, са обект на проверка от НАП. Липсата на данъци е основната причина наши сънародници да се интересуват от апартаменти и къщи в емирството. Покупките се извършват както за лично ползване, така и с инвестиционна цел, коментират брокери. „Клиентите, които отдават под наем, генерират доходност от наеми, която е в рамките от 10 до 20% годишна доходност, което за нашите български стандарти звучи немислимо. И доходност от препродажба или т.н. „флипване“ на имоти – популярна техника за различни инвеститори на международно ниво. Купуваш един имот, задържаш го за определено време и го продаваш“, коментират експерти.
Липсата на данъци в Дубай, продажбата на жилища до ключ, реална квадратура и гарантирано покрито паркомясто, привличат все повече клиенти. Оказва се, че долната ценова граница в емирството е еднаква с българския пазар – между 2000 и 3000 EUR/кв.м. Клиентите от България се интересуват от среден ценови сегмент, който започва от около 200-250 000 EUR за апартаменти с една спалня.Друга част се интересуват от луксозни имоти във високия ценови клас, който в Дубай се счита за над 3-4 млн. EUR. Като за 3-4 млн. EUR можеш да купиш и вила и големи пентхауси.
Около 200 души са българите с имоти в Дубай, събощи шефът на НАП Борис Михайлов. „Хората отиват и се женят там. Примерно, красиви жени отиват и взимат съответните мъже и да са получили имотите по този начин. Ние това ще го проверим. Възможно е хората да са заработили парите в България, а да са решили да си купат имоти в Дубай“.
Михайлов уточни още, че офшорните зони са недостъпни за контрол, като в момента се правят проверки на банкови сметки, но само в държавите, подписали споразумението за обмен на банкова информация. „Благодарение на този обмен, който правим от години доста държави са подписали такъв обмен, ние можем да направим такъв обмен и го правим. Не са пълен размер и не навсякъде ни дават информация. Примерно Дубай не дават за банковите сметки информация. И от други страни не се дава, така че офшорната тема все още е офшорна“.
Ако в ревизията установи, че тези средствата, с които са купени имотите в Дубай нямат основания или не са декларирани, върху тях ще бъде наложен 10% данък, със съответната лихва, съобщи шефът на НАП, а в правомощията на КПКОНПИ е да реши дали да конфискува недвижимото имущество.
Автор: Fakti.bg
Снимки: Fakti.bg