България е на прага на една от най-значимите икономически стъпки от присъединяването си към Европейския съюз насам – приемането на еврото като официална валута. Тази промяна неизбежно ще се отрази на множество сектори, като един от най-чувствителните и динамични пазари остава този на недвижимите имоти.
Този сегмент премина през динамична трансформация през последните две десетилетия – от бурен ръст преди финансовата криза през 2008 г., през последвал спад, до нов подем през 2020–2024 г., подхранен от ниски лихви, висока инфлация и търсене на стабилни активи. Как обаче ще се отрази въвеждането на еврото и какви ще бъдат последствията що се отнася до недвижимите имоти?
Повишено търсене и интерес от чуждестранни инвеститори
Несъмнено смяната на валутата често се възприема като “знак за доверие” към икономическата стабилност на дадена страна. Исторически, след като източноевропейски държави като Словения, Словакия, Естония, Латвия и Литва въведоха еврото, имотните пазари в тези страни отбелязаха подем, не само поради вътрешно търсене, но и заради засилен чуждестранен интерес.
Много инвеститори от ЕС (особено от Германия, Австрия, Нидерландия и скандинавските страни) все още избягват или подхождат с резерви към пазара ни именно заради липсата на валутна стабилност от тяхна гледна точка. За тях левът остава “рискова” валута, макар и вързана към еврото. След официалното приемане на еврото, този валутен риск изчезва и всички сделки ще се сключват в единна европейска валута, а това прави инвестициите по-прозрачни и управляеми. Особено атрактивни ще станат курортните имоти (по морето и в планините), апартаменти в големите градове с цел краткосрочен наем, имоти в културно-исторически центрове (София, Пловдив, Велико Търново).
Промяна на цените след приема на еврото
Един от най-честите въпроси сред бъдещи купувачи и инвеститори е дали ще се вдигнат цените на имотите след въвеждането на еврото. В този аспект експертите предвиждат плавно, но устойчиво покачване на цените в рамките на 5–10% в първите 2 години след смяната на валутата, последвано от нормализиране на пазара. Такива са данните и в исторически преглед при страни като: Словакия, Естония, Литва и Латвия.
По-достъпни ипотеки и по-ниски лихви
Приемането на еврото и интеграцията в Европейския банков съюз ще отворят вратата към по-голяма конкуренция между банките и достъп до по-евтино финансиране. Възможно е лихвите по ипотечните кредити да се приближат до нивата в Западна Европа (1.5–3% годишно), което ще направи собственото жилище по-достъпно за средната класа. Според проучвания към края на 2024 г. те са достигали стойности от 3.5–4.5%. При въвеждането на еврото се очаква потенциален спад до 2.5–3.0% в рамките на 2–3 години. Това само по себе си ще насърчи покупките “на зелено”, както и на ново строителство, което ще стимулира строителния сектор.
Като всяка друга промяна и тук се крият възможни рискове и предизвикателства. Такива могат да бъдат: спекулации с цените на имотите от страна на инвеститори, инфлационен натиск или неравномерно развитие на пазара у нас.
Въпреки зараждащите се съмнения, промяната в дългосрочен план е повече положителна, отколкото отрицателна. Приемането на еврото е много повече от просто смяна на банкноти и монети. Това е икономически, политически и социален сигнал, както за вътрешния пазар, така и за външните ни партньори. Тези действия ще поставят основите за по-зрял, европейски пазар, в който доверието, предвидимостта и стабилността ще бъдат от ключово значение. За купувачи, продавачи, наемодатели и инвеститори – това е момент, в който си струва да бъдат добре информирани и стратегически подготвени.