Тенденциите на жилищния пазар в Америка, макар и със закъснение, идват и у нас!
Чували ли сте за термина house hacking? Буквалният превод от английски език е жилищно хакерство. Но не става въпрос за хакерство в онзи смисъл, при който успяваш да влезеш в компютъра на някой друг, например, а за печелене на пари чрез инвестицията в имоти.
Според дефиницията на „house hacking“ в различни американски сайтове това е процес по намиране на начин за генериране на доходи от вашия дом. Традиционно това означава закупуване на многофамилен имот, живеене в една част от него и отдаване под наем на другите. Така че наемателите да плащат ипотеката на собственика, а собственикът да изгражда собствен капитал, като същевременно поддържа и живее в имота.
На пръв поглед звучи като добре познатото наемане на квартира, при което хазайката живее на същия етаж. На практика обаче има разлика, тъй като при хакерството още на етап закупуване идеята е той да бъде инвестиционен, докато при втория случай обикновено това са възрастни хора, които чрез частично отдаване на дома си, който отдавна е закупен, си докарват допълнителни средства.
Пасивен доход
Много хора се втурнаха в преследване на пасивен доход по време на COVID пандемията, когато всички бяхме затворени по домовете си и много от бизнесите на практика бяха блокирани.
В края на 2021 и началото на 2022 г. в Америка се появиха стотици хора, които решиха, че именно инвестирането в имоти е начинът, по който да спечелят повече в тези сложни времена. Интернет пространството се напълни с брокери и агенции за недвижими имоти, които дават различни съвети за инвестиция в имот. А специализираните медии до ден днешен не спират да разказват истории на хора, които са „хакнали“ жилищния пазар и се издържат само от инвестиции в имоти.
Така например в една от последните публикации на Business Insider се разказват историите на трима души от поколението Милениал, които успешно закупуват имоти в тази „сложна икономическа обстановка“. Изданието достига до извода, че това поколение са хората, които много умело търгуват с имоти и развиват този вид бизнес.
Всъщност, инвестиционното закупуване на жилища с цел отдаване под наем или препродажба, не е ново явление. Социалните мрежи и технологиите обаче го карат да изглежда като нещо съвсем ново и различно, тъй като ако преди 12 години човек беше решил да инвестира в имоти, нямаше кой или бяха много малко хората, които можеха да обяснят какви са плюсовете и минусите и за какво да се внимава.
Докато сега ситуацията е коренно различна. Брокери масово се прехвърлят в онлайн пространството и правят различни влогове, блогове или TikTok видеа, с които разкриват всички тънкости на инвестиционния пазар. И въпросните съвети са просто на един клик разстояние и са напълно безплатни, в повечето случаи.
Каква е ситуацията в България?
Покупката на жилище е нещо, към което се стреми почти всеки българин. В народопсихологията ни е заложено, че собствеността е важна. И е много малък процентът на хората, които купуват с цел инвестиция. Въпреки това и в България се появяват хора, които правят видеа със съвети за house hacking.
Всичко, свързано с имотите, е печелившо във всеки един аспект. Независимо дали купуват с цел препродажба, пускане в Airbnb или традиционен наем, всички, които са рискували преди два месеца, вече са на печалба. Всички, които чакат подходящия момент, вече са на минус.
Процесите в България, свързани с недвижимите имоти, почти винаги са повлияни от Америка. Доказателство за това са виртуалните огледи и предлагането на жилища през социалните мрежи.
Автор: economic.bg
Снимки: economic.bg