Това е нагласата на все повече млади хора у нас. През последните години пазарът на недвижими имоти бележи все по-голямо развитие, а закупуването на ново жилище се превърна в предпочитан избор пред това да се наеме такова.
Банките обновиха своите предложения по ипотечните кредити и едно от предизвикателствата, пред което са изправени клиентите, е именно процентът самоучастие, който се изисква при сключване на договор. В такива случаи младите разчитат или на своите близки, или прибягват до други методи като теглене на потребителски кредит, ако не разполагат с необходимата сума. Въпреки тази особеност процентът за изтеглени ипотечни кредити все повече нараства, а това води до положителен принос на пазара на имоти.
При избора на собствено жилище пред купувачите стои въпросът за неговата големина и простор, тъй като инвестицията, която правят е в дългосрочен план. Така, при теглене на кредит за повече от 20 години, е много по-удачно да изберат по-голям апартамент. По този начин дори да има възможност да продадат старото си жилище след време, за да закупят по-голямо такова, това би им струвало допълнителни разходи за ремонт, дизайн и обзавеждане. Поради тази причина голяма част от българското население предпочита да мисли в перспектива що се отнася до покупката на апартамент.
Преобладаващо е търсенето на тристайни апартаменти, които биха осигурили комфорт и удобство при наличието на деца. На второ място се нареждат четиристайните апартаменти. При тях водещо е допълнителното пространство, необходимо при повече деца, гости или просто желание за простор, но и цената им е значително по-висока. Наличието на голяма тераса или двор, допълнително допринасят за атрактивността на имота. Двустайните апартаменти също са предпочитан вариант, но те се подреждат в графата на инвестиционните имоти и тези с цел финансова възвръщаемост в бъдеще. Цените на жилищата в столицата варират в широки граници. Едни от най-скъпи са жилищата в центъра на града, широкия център и южните квартали. Именно към тези райони има най-голям интерес от страна на купувачите, което е и определящ фактор за поддържане на висока цена във времето.
Освен големината на имота , от съществено значение за цената остават, както локацията, така и неговото позициониране – дали става въпрос за отделна кооперация или затворен комплекс. Цените на апартаментите в затворени комплекси са по-високи, заради наличието на редица допълнителни удобства за купувачите като контролиран достъп, зелени площи, детски площадки, луксозни общи части, уединеност и спокойствие и други. Това насочва и към закупуването на ново строителство, което определя и по-високите цени. Въпреки нарастващото такова, все още съществуват райони, в които по-трудно биха се открили нови жилищни сгради или комплекси. Тогава пред клиентите остава възможен само един избор – имот тип старо строителство или преориентирането в друг столичен квартал.
Разбира се, в класацията за нови жилища остава и смяната на апартамент с къща. Това търсене значително се повиши след Ковид, когато голяма част от населението бяха принудени да работят от вкъщи и да превърнат дома си в място, както за живеене, така и за работа. Къщата сама по себе си дава допълнителен простор, място, на което децата има къде да играят, винаги може да бъде направено барбекю на открито или просто да се разходиш и да се откъснеш от ежедневните си задължения. Не трябва обаче да се пренебрегва фактът, че при покупката на къща собствениците трябва да се подготвят за повече разходи и усилия за поддържане, както на зелените площи, така и на цялостния й вид.
Снимки: Интернет